Robert Fraś laureatem perły powiatu wielickiego

2012-12-21
Sezon 2012/13

Trener MKS Spartakus Niepołomice Robert Fraś został tegorocznym laureatem nagrody „Perła Powiatu Wielickiego”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce.

Perłą uhonorowywani są przedsiębiorcy, twórcy kultury, sportowcy trenerzy oraz społecznicy za to co robią. W tym roku statuetkami Perła Powiatu Wielickiego wyróżniono sześć osób.

Robert Fraś, otrzymał  nagrodę perły w kategorii trener w uznaniu zasług dla rozwoju sportu młodzieżowego, oraz w dowód uznania dla sukcesów osiągniętych przez swoich podopiecznych

Trener Fraś od 11 lat  jest trenerem sekcji badmintona w MKS Spartakus Niepołomice, a także trenerem i koordynatorem kadry województwa małopolskiego. W trakcie swojego wystąpienia zwrócił uwagę na  swoje zawodniczki i zawodników „Są jak perełki, które wspólnie tworzą perłę i są wizytówką tego powiatu”

Do najważniejszych osiągnięć sekcji badmintona MKS Spartakus w tym roku należy: zdobycie na mającej rangę Mistrzostw Polski Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - złotego i srebrnego medalu w grze podwójnej dziewcząt (złoto para Kamila Morawska, Justyna Rachowicz, srebro – Edyta Mietła, Emilia Jaworska oraz brązowego medalu w grze pojedynczej dziewcząt (Edyta Mietła); zajęcie 2 miejsca w Polsce w klasyfikacji punktowej klubów współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Do tego drużyna dziewcząt dorzuciła jeszcze w tym roku srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski w badmintonie.

- Nagroda, nawet ta najbardziej symboliczna stanowi dowód uznania dla działalności niosącej ze sobą określone dobro i zasługującej na wyróżnienie. Nazwaliśmy ją perłą, gdyż tym mianem określa się to, co wyjątkowe – dzieła natury, sztuki, architektury i w końcu ludzi. Niby powszechne, a jednak niepowtarzalne… To samo możemy powiedzieć o ludziach nominowanych do nagrody „Perła Powiatu Wielickiego”. Jej wartość ma podwójny wydźwięk - przynosi satysfakcję poszczególnym laureatom i jednocześnie pozwala nam wszystkim spojrzeć na każdego z nich z zainteresowaniem, szacunkiem, uznaniem. Dlatego warto nagradzać… i cieszę się, że dajecie nam Państwo taką możliwość – podkreślił  starosta Jacek Juszkiewicz.

Tytuł „Perły Powiatu Wielickiego” dla trenera Roberta Frasia to duże wyróżnienie dla całego klubu MKS Spartakus, który od ponad 20 lat prowadzi prace szkoleniową oraz upowszechnia aktywność fizyczną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych na terenie Gminy Niepołomice. Prowadzi m.in. coroczna rywalizację sportową szkół podstawowych o miano „Najbardziej Usportowionej Szkoły”, organizuje szereg imprez sportowych oraz prowadzi szkolenie w sekcjach badmintona i tenisa stołowego.

Poniżej treść laudacji wygłoszonej podczas uroczystej gali przez wicestarostę Mirosława Mrozowskiego

Robert Fraś Od 11 lat prowadzi sekcję badmintona w Międzyszkolnym Klubie Sportowym Spartakus w Niepołomicach. Jego wychowankowie osiągają z roku na rok coraz wyższe wyniki sportowe, zdobywając medale na najważniejszych imprezach krajowych i międzynarodowych. Najbardziej utytułowana zawodniczka – Edyta Mietła od 2010 roku znajduje się w ścisłej kadrze Polski, uczestniczyła m.in. w Mistrzostwach Europy do lat 17 w Portugalii. W tym roku powołanie do kadry Polski otrzymała także Emilia Jaworska. 10 z 16 osób w kadrze województwa małopolskiego to zawodniczki trenera Spartakusa.

Do najważniejszych osiągnięć w tym roku należy: zdobycie na mającej rangę Mistrzostw Polski Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - złotego i srebrnego medalu w grze podwójnej dziewcząt oraz srebrnego medalu w grze pojedynczej dziewcząt; zajęcie 2 miejsca w Polsce w klasyfikacji punktowej klubów współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Podobnie w 2011 roku podopieczne trenera zdobyły złote i brązowe medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Tegoroczne stary zawodników zapewniły powiatowi wielickiemu 34 punkty we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu. Każdego roku uczestniczy ze swoimi zawodniczkami w około 30 zawodach o randze krajowej i międzynarodowej. Jest trenerem i koordynatorem kadry województwa małopolskiego w szkoleniu obejmującym kategorie: młodzika, juniora młodszego i juniora.